KORONAVIRUS – přehled zpráv pro interní potřeby Hospodářské komory

středa, 18. března 2020

Zprávy

 •  ČTK: Firmy žádají urychlené přijetí programu kompenzace náhrad mezd. Zástupci firem vítají vládní návrh podpory podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až 1 bil. Kč. Žádají ale hlavně urychlené přijetí programu kompenzace náhrad mezd vyplácených zaměstnancům na překážkách v práci, které připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozhodnutí o těchto kompenzačních opatřeních zaměstnavatelům je v tomto okamžiku už zcela rozhodující pro přežití či nepřežití stále rostoucího počtu firem, uvedla Hospodářská komora.
 •   iDNES.cz: Vláda kvůli koronaviru může podpořit podnikatele až bilionem korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 mld. Kč a na záruky 900 mld. Kč.
 •   aktualne.cz: Maláčová chce dát miliardy na platy zaměstnanců. Mají zabránit hromadnému propouštění. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová finalizuje návrh, jak uchránit mzdy zaměstnanců, pokud se firma dostane do problémů. Zaměstnavatelům plánuje na platech vypomoci částkou ve výši 8,5 mld. Kč.
 •   ČTK: Kolony u hranic mohou ovlivnit i zásobování v ČR. Současné problémy u hranic s Polskem a Slovenskem, kde se tvoří mnohakilometrové kolony, mohou v případě delšího trvání ovlivnit rychlost zásobování obchodů a výroben. Fronty způsobují problémy dopravcům, kteří v kolonách mají zablokované řidiče i vozidla. Situace by se měla postupně zlepšovat díky dodatečnému otevření některých hraničních přechodů.
 •   iDNES.cz: Pošta zkracuje otevírací dobu, dopoledne bude odbavovat jen seniory. Česká pošta oznámila, že upravuje pracovní dobu svých poboček. Budou mít od čtvrtka otevřeno maximálně do 16 hodin, o víkendu bude zavřeno úplně. Zároveň mezi 10. až 12. hodinou bude obsluhovat pouze seniory nad 65 let. Zároveň oznámila, že balíčky s rouškami bude dodávat zcela zdarma.
page1image18394752
page1image18392640
 •   iDNES.cz: Ministerstvo financí zvýší letošní schodek rozpočtu o desítky miliard. Ministerstvo financí počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu na letošní rok, který je naplánován na 40 mld. Kč. Novelu zákona o státním rozpočtu představí MF v řádu dnů, informovala ministryně financí Alena Schillerová. Schodek rozpočtu by měl stoupnout o desítky miliard korun.
 •   ČTK: Okula Nýrsko zahájila dodávky obličejových štítů a brýlí pro stát. Okula Nýrsko zahájila dodávky obličejových štítů a ochranných brýlí vlastní konstrukce pro ministerstvo zdravotnictví. Výrobce plastových výlisků pro elektrotechniku, automobilky a farmacii zvyšuje výrobu ochranných osobních pomůcek tak, aby pokrýval objednávky ministerstva a Správy státních hmotných rezerv.
 •   e15.cz: Výroba aut v Kolíně se zastaví o týden dříve, než TPCA zamýšlela. Automobilka ToyotaPeugeot Citroën Automobile (TPCA) přeruší kvůli aktuálnímu vývoji pandemie koronaviru výrobu ve své kolínské továrně již dnes před půlnocí. Původně se měla zastavit 25. března.
 •   irozhlas.cz: Vláda zavádí povinnost nosit na veřejnosti ochranu obličeje, dvě hodiny nakoupí pouze senioři. Vláda schválila, že od půlnoci platí povinnost nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest, tedy roušky, ústenky, šátky nebo šály. Od středy je také v maloobchodních prodejnách potravin, lékárnách a drogériích vymezen čas od 10 do 12 hodin pouze pro seniory ve věku nad 65 let.
 •   lidovky.cz: Velké banky nabídnou posunutí splátek hypoték i úvěrů, o odklad mohou požádat lidé a firmy. Některé banky či úvěrové společnosti kvůli koronaviru nabízejí klientům posunutí splátek půjček až o tři měsíce. Bankám doporučila nabízet odklad splátek úvěrů již koncem minulého týdne Česká bankovní asociace, která sdružuje 39 bank reprezentujících více než 99 % českého bankovního sektoru.
 •   novinky.cz: Koruna dál slábne. Euro už je za víc než 27,50. Kolem 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 27,67 Kč za euro. Vůči dolaru pak česká měna poprvé od ukončení devizových intervencí ČNB v dubnu 2017 překonala hranici 25 Kč za dolar. Denní minimum vůči euru měla koruna dokonce nad 27,90 Kč/EUR. Výrazně se tak přiblížila hranici 28 korun za euro.
 •   novinky.cz: Koronavirus likviduje restaurace, prodeje klesly o 90 procent. Po uzavření restaurací na základě rozhodnutí vlády kvůli šíření koronaviru se v pondělí jejich tržby v porovnání s běžným pracovním dnem propadly zhruba o 90 %. Na základě dotazování u provozovatelů restaurací to uvedlo Sdružení pro zaměstnanecké stravování.
 •   ČTK: Měsíční výpadek tržeb léčebných lázní může být až miliarda korun. Lázeňská zařízení považují nařízení státu, aby kvůli šíření koronaviru nepřijímali nové klienty, za rozumný krok. Bude pro ně ale znamenat velké ztráty. Prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha vyčíslil měsíční výpadek v tržbách na 800 mil. až 1 mld. Kč. Například zaměstnanci hotelů a lázeňských zařízení v Karlovarském kraji nyní většinou skončí doma s 60 % mzdy.
 •   ČTK:BMWkvůlikoronavirunačtyřitýdnyzastavívýrobuvEvropě. Dočasné zastavení produkce oznámila i automobilka Porsche. Obě firmy tak učinily podobný krok jako koncern Volkswagen, který své evropské závody, včetně těch českých, uzavírá na dva až tři týdny.Čas dokončení: 18:20