Vážení členové Hospodářské komory,
v rámci svého dnešního sdělení bych vás rád informoval o výstupech ze včerejšího jednání vlády a taky vám podal bližší informace k novým univerzálním kompenzačním programům. Součástí budou tradičně i stanoviska a aktivity HK ČR na pomoc krizí zasaženým podnikatelům.
· Výstupy z jednání vlády dne 22. března 2021:
· Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu
Vláda na svém pondělním jednání rozhodla, že požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení trvání stávajícího nouzového stavu na území České republiky. Aktuálně platí, že nouzový stav má skončit 28. března 2021. Pokud by však poslanci požadavku na prodloužení o dalších 30 dní vyhověli, pokračoval by nouzový stav až do 27. dubna 2021.
· Povinné testování zaměstnanců ve firmách do deseti zaměstnanců
Vláda také odsouhlasila rozšíření povinného testování zaměstnanců o tři další kategorie zaměstnavatelů – nejmenší zaměstnavatele do deseti zaměstnanců, osoby samostatně výdělečně činné vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost na území České republiky a o nestátní neziskové organizace.
Všechny tyto subjekty budou muset zajistit zahájení testování do 6. dubna, protože po tomto datu už nebudou moci neotestovaného pracovníka pustit na pracoviště, v případě OSVČ se pracovně stýkat se třetími osobami s výjimkou členů domácnosti.
Pro zaměstnance a zaměstnavatele platí stejné podmínky a povinnosti jako pro ostatní firmy či úřady, které už s testováním začaly. Ministerstvo zdravotnictví také změnou dalšího mimořádného opatření sjednotilo i pravidla pro samotestování pro zaměstnance a OSVČ. Jedná se například o povinnost vést evidenci testování či nahlásit případný pozitivní test závodnímu, respektive ošetřujícímu praktickému lékaři.
o mimořádné opatření o povinnosti zaměstnavatelů vést evidenci testování a povinnosti zaměstnanců a OSVČ nahlásit případný pozitivní test lékaři
o mimořádné opatření o testování zaměstnanců nestátních neziskových organizací
o mimořádné opatření o testování zaměstnanců mikro firem s 1 až 9 zaměstnanci a o testování osob samostatně výdělečně činných
Další užitečné informace a rady, jak při testování postupovat, naleznete na webu Hospodářské komory ZDE.
Ohledně prvních zkušeností s povinným antigenním testováním HK ČR v minulém týdnu realizovala anketní šetření, kterého se zúčastnilo 565 zaměstnavatelů s více než 50 zaměstnanci. Z něho mj. vyplývá, že zaměstnavatelé, kteří testují své zaměstnance, spatřují smysl testování nejčastěji v tom, že se včas zabrání šíření nemoci v celé společnosti, tedy nejen ve vztahu k jejich zaměstnancům na pracovištích, ale i ve vztahu k rodinám zaměstnanců nebo zákazníkům. Šetření také ukázalo na slabá místa jako je nedostatečná kapacita odběrových míst pro PCR testy v regionech, kvůli čemuž musí zaměstnanci i několik dní čekat na potvrzující PCR test, či vysoká cena testů. Bližší informace k výsledkům ankety můžete nalézt v této tiskové zprávě, podrobné výsledky potom ZDE.
Co se týče četnosti testování probíhají velmi intenzivní debaty se zástupci MPO. Dle viceprezidenta R. Jakubského, který v této záležitosti za HK ČR jedná, je postoj vicepremiéra K. Havlíčka ke zvýšení frekvence testování poměrně zdrženlivý. Zástupci HK ČR i MPO se shodují, že je nejprve třeba důkladně vyhodnotit klíčová data. Paralelně probíhají rovněž jednání o navýšení příspěvku za každý provedený test. Očekáváme, že oba body projedná vláda v průběhu příštího týdne.
· Vláda v souvislosti s koronavirovou epidemií také projednávala a odsouhlasila návrh novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění a dále se také zabývala mimořádnými odměnami pro zaměstnance krajských hygienických stanic, Státního zdravotního ústavu, Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem a v Ostravě.
Detailní výstupy z pondělního jednání jsou vám k dispozici na webových stránkách vlády ZDE.
· Nové kompenzační programy mají být funkční po Velikonocích
Jak jsem již dříve informoval, vláda schválila obecné parametry dvou nových univerzálních kompenzačních programů. I když parametrické nastavení obou programů – zejména vstupenka do programů daná 50% poklesem obratu nebo tržeb za první 2 měsíce letošního roku, ale i výpočet vlastní kompenzace – nesplňuje očekávání mnoha našich členů, snažíme se alespoň do srozumitelné podoby vyladit text konkrétních výzev k oběma programům. Ministerstvo průmyslu a obchodu se totiž chystá v pátek zveřejnit (první) výzvu jak k programu COVID 2021, tak k programu COVID – Nepokryté náklady.
· Podle pracovních verzí se zatím počítá s tím, že o prostředky z programu COVID 2021 budete moci žádat od 12. dubna 2021 do 31. května 2021, přičemž dotace se bude poskytovat za období od 11. ledna 2021 do 31. března 2021 a výše dotace bude představovat 500 Kč na zaměstnance a den.
· Pokud jde o program COVID – Nepokryté náklady, mělo by být podle pracovního návrhu znění výzvy možné žádat o podporu od 9. dubna 2021 do 9. června 2021. Dotace ve výši 60 % nepokrytých nákladů (se stropem podpory 40 milionů Kč v rámci první výzvy) by se měla poskytovat za období od 1. ledna 2021 do 28. února 2021. Žadatelé by měli vycházet z upraveného výkazu zisku a ztráty a z výkazu o poklesu obratu, náležitosti výkazů budou stanoveny ve výzvě. Zásadní je, že výkazy by měl žadateli potvrdit účetní nebo daňový poradce, a v případě upravené ztráty po započtení dotací, která přesáhne 2 miliony Kč, by měl výkazy ověřit auditor. Ať už detaily konečné podoby výzvy budou jakékoliv, naplňují se naše obavy, že tento program nebude kvůli formálním požadavkům, kladeným na žadatele a na náležitosti samotné žádosti včetně jejích příloh, dostupný pro malé podnikatele.
V návaznosti na pokračování nouzového stavu, resp. mimořádných opatření se předpokládá, že po prvních výzvách obou programů budou MPO vyhlášeny další výzvy, pokrývající následující období.
· Výsledky našich jednání i aktuální informace – nejen ke koronaviru – můžete také sledovat na www.komora.cz, www.komoraplus.cz či v pravidelném Newsletteru HK ČR.
· Zajímavé informace pro živnostníky i jejich příběhy publikuje také Deník.cz, který je v této oblasti partnerem Hospodářské komory.
S pozdravem a přáním pevného zdraví,
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČRHospodářská komora České republiky
Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15 • 110 00 Praha 1
www.komora.cz