TZ HK ČR_Hospodářská komora: Navrhovaná podpora malých “eseróček” je namístě. Pro jejich diskriminaci nebyl důvod

TISKOVÁ ZPRÁVA

Hospodářská komora: Navrhovaná podpora malých „eseróček” je namístě. Pro jejich diskriminaci nebyl důvod

Praha, 5. května 2020 – Stát vyslyšel připomínky Hospodářské komory, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Komory daňových poradců, aby finanční podporu pro překonání koronavirové krize poskytl také společníkům malých společností s ručením omezeným. Vládní návrh na denní 500korunový příspěvek pro tuto skupinu podnikatelů na dnes začínající sněmovní schůzi projednávají poslanci.

Podporu malých „eseróček” Hospodářská komora prosazovala od začátku koronavirové krize. Stát v době, kdy – byť z pochopitelných důvodů – výrazně omezil byznys většině podnikatelů, nemůže z finanční podpory vynechat desetitisíce podnikatelů, kteří fungují právě jako s.r.o.

„Není výrazný rozdíl například mezi majitelem malé restaurace podnikajícím jako živnostník a hostinským, který si z administrativních nebo finančních důvodů otevřel hospodu jako s.r.o. Vítám proto přístup státu, který i této skupině podnikatelů konečně pomůže. Nyní doufám, že předloha co nejrychleji projde parlamentem, aby podnikatelé měli peníze na účtech co nejdříve,” říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. 

Na podobě kompenzačního bonusu pro s.r.o. se s ministerstvem financí kromě Hospodářské komory podílely i další podnikatelské organizace. V posledních týdnech se ukazuje, že programy, na jejichž přípravě vláda spolupracuje s lidmi z praxe, velmi dobře fungují.

„Po kompenzačním bonusu pro živnostníky je toto již druhý program, na kterém s námi vláda spolupracovala. Je vidět, že vláda díky spolupráci s podnikateli dokáže vytvořit program, který pomáhá rychle a bez zbytečné byrokracie. Pevně doufám, že to bude inspirací i pro další ministry a že společně dokážeme zatím hodně těžkopádnou a pomalou pomoc podnikatelům i jejich zaměstnancům zjednodušit,” vysvětluje Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Projednávaná předloha v mnohém pomůže také rodinným firmám, které zpravidla podnikají právě formou s.r.o. „Vítáme, že se podařilo prosadit v této kompenzaci nejen dva společníky s.r.o., jak bylo původně plánováno, ale i osoby blízké. To de facto znamená výhodu pro rodinné firmy. Také jsme prosadili, aby nebyli potrestáni ti jednatelé či společníci s.r.o., kteří někoho zaměstnávají – za to by měl každý podnikatel v této zemi dostat bonus, a nikoli být vyloučen z podpory,” popisuje místopředsedkyně představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Pavla Břečková.

Na podobě kompenzačního balíčku se podíleli odborníci na daňovou problematiku, kteří jsou právě s drobými podnikateli v denním kontaktu.

„Je velmi důležité, že Komora daňových poradců ČR měla možnost podílet se na přípravě obou větví kompenzačního bonusu pro malé podnikatele. Daňoví poradci jsou svým klientům dlouhodobě nejblíže a velmi dobře proto znají jejich problémy i potřeby a dovedou je srozumitelně tlumočit zástupcům vlády,” uvedl vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců ČR Tomáš Hajdušek.

Společníci malých s.r.o. postižených krizí by podle návrhu novely zákona o kompenzačním bonusu mohli žádat o příspěvek 500 Kč denně. Čerpat by ho mohli i zpětně, a to za období od 12. března do 8. června. Celkem tak mohou malí podnikatelé získat za uvedené období bonus ve výši 44 500 Kč.

Miroslav Beneš

Odbor vnější komunikace

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY

Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1

tel.: 266 721 477 |mobil: 725 211 811

benes@komora.cz |  www.komora.cz

ea

SÍLA  /  RESPEKT  /  NEZÁVISLOST