Aktuální informace pro podnikatele k dopadům COVID-19

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince, původně měl trvat do dnešního dne. Vláda ANO a ČSSD původně žádala o možnost prodloužení stavu nouze o 30 dnů do 20. prosince. Podle vlády je toto opatření důležité k tomu, aby měla možnost i nadále přistupovat v případným protiepidemickým opatřením v situaci, kdy by růst nakažených koronavirem opět eskaloval.

Veškeré klíčové informace týkající se pandemie koronaviru a dopadu na podnikání pravidelně aktualizuje Hospodářská komora na svém webu.

Nejnovější informace ZDE

České firmy v boji proti covidu využívají moderní technologie

Do tuzemských provozů začaly rychle pronikat nové technologie a specializované výrobky, které chrání zaměstnance a zákazníky před nákazou covid-19 na pracovištích. Firmy tak reagovaly na zářijovou výzvu Hospodářské komory, která je k tomu vyzvala, aby tím snížily riziko plošného lockdownu. V provozech se objevily kromě roušek s nanovlákennou membránou třeba i rychlé automatické měřiče teploty návštěvníků firem a zaměstnanců nebo přístroje na dezinfekci průmyslových hal ozonem.

Další podrobnosti ZDE

Vladimír Dlouhý: Vláda s námi poslední epidemická opatření nekonzultovala

Nechci, aby byl boj proti pandemii koronaviru založen čistě na matematických modelech bez řádné konzultace s podnikatelskou veřejností, sdělil v rozhovoru pro DVTV prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Připomněl také, že o opatřeních pro obchody se s Komorou politici a epidemiologové nebavili. Upozornil zároveň, že příliš časté změny pravidel a opatření proti pandemii covidu-19 vnímají firmy velmi negativně.

Celý rozhovor sledujte ZDE

Sněmovna odsouhlasila stravenkový paušál , nižší daň z nafty i zrušení superhrubé mzdy

Sněmovna přijala návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy. Od příštího roku se má zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 % a u lidí se mzdou asi nad 140 tis. korun měsíčně sazbou 23 %. Zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident. 

Sněmovna spolu s tím v daňovém balíčku i díky iniciativě Hospodářské komory schválila také snížení sazby spotřební daně z motorové nafty o 1 Kč na litr a podpořila zavedení stravenkového paušálu

Právě zavedení stravenkového paušálu podpořily v dopise poslancům Hospodářská komora, Svaz obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací a Asociace Českého tradičního obchodu (dostupný ZDE).

Stanoviska Komory k jednotlivým bodům daň. balíčku ZDE

Růst minimální mzdy zvýší tlak na růst cen

Zejména malé podniky ve službách budou muset zvýšení minimální mzdy od ledna 2021 promítnout do koncových cen služeb a zboží. Vláda podle Komory k dalšímu zatížení malých podniků přistoupila v nejméně vhodnou dobu, kdy se potýkají s výrazným propadem tržeb kvůli vládním restrikcím a dopadům současné krize. Proto Hospodářská komora explicitně požadovala, aby se minimální mzda od ledna 2021 vůbec nezvyšovala. Podle propočtů Hospodářské komory mzdové náklady na jednoho zaměstnance pobírajícího nejnižší výdělek ročně vzrostou o 9 600 Kč. Problémy s aplikací vyšší minimální mzdy budou mít zejména malé firmy, u kterých mzdové náklady tvoří největší výdajové položky.

Čtěte ZDE

Vyšší kapacita žádostí o schengenská víza

Na Ukrajině byla s účinností od 16.11. navýšena denní kapacita příjmu žádostí o krátkodobá schengenská víza za účelem zaměstnání na 800 žádostí denně. Zároveň byly pozastaveny žádosti o zaměstnanecké karty v rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec – Mongolsko na Zastupitelském úřadě Ulánbátar. Důvodem jsou zpřísněná opatření v souvislosti s epidemií onemocnění covid-19 ze strany mongolských státních úřadů, která jsou prozatím platná do 1.12.

Aktuality k náboru zahraničních zaměstnanců ZDE

Přeshraniční pohyb. Aktuální informace

Od 17. listopadu platí zpřísněná pravidla pro vstup cestujících z ČR do Saska. Osoby přijíždějící z ČR, která je v tuto chvíli považována Německem za rizikovou oblast, se musí neprodleně odebrat do karantény na dobu 10 dnů po svém přicestování. Domácí karanténa může být ukončena nejdříve po 5 dnech negativním testem na koronavirus. Testování může být provedeno nejdříve pět dní po příjezdu. Výjimka platí pro pendlery nebo pro cesty za rodinou.

Aktuální informace k cestám mimo ČR ZDE

Využijte poradnu Hospodářské komory

Hospodářská komora obnovila činnost poradny pro podnikatele, díky níž mohla už během jarních měsíců zodpovědět bezmála 3 000 podnikatelských dotazů. Odpovědi podnikatelům zajišťují právní experti Hospodářské komory a týmy partnerských právních kanceláří. Své dotazy mohou firmy a podnikatelé směřovat na mail poradna@komora.cz.

Pro další informace navštivte web

Konference k digitalizaci

Krajská hospodářská komora Ostrava pořádá pro podnikatele online konferenci k problematice digitalizace tuzemské ekonomiky. Odborníci zde firmám přiblíží jak inovovat model jejich podnikání, jak zvýšit kvalitu poskytovaných služeb zákazníkovi díky moderním technologiím nebo jak následně tyto činnosti analyzovat. Konference se uskuteční 2.12. a pro účastníky bude bezplatná. 

Podrobnosti a možnost registrace ZDE

Komora používá nové civid technologie

V klientském centru i samotném úřadu Hospodářské komory v pražském Florentinu funguje automatický měřič teploty příchozích návštěvníků a zaměstnanců Smart Gate společnosti Alumil. Ten během sekundy provede až 300 měření tělesné teploty. Odbavit tak dokáže až 60 lidí za minutu. Podobná zařízení využívají např. krajské úřady.

Na dodržování bezpečné sociální vzdálenosti dohlíží na Úřadu Hospodářské komory také chytré náramky C-19 PROTECTOR.  Vyvinula je firma Care Plus Service, člen skupiny Moore Czech Republic. Pokud se prokáže nákaza virem na pracovišti, Komora dokáže rychle identifikovat rizikové kontakty. Přiblížení technologií na webu Komory

Přehled dostupných technologií ZDE

Zapojte se do komorové ankety

Jen do pondělí bude otevřena anketa Hospodářské komory k dopadům druhé vlny koronavirové epidemie na firmy. Odkaz na ni najdete ve svém mailu. Budeme vám vděční za zpětnou vazbu, kterou využijeme v dalších jednáních s vládou a příslušnými úřady.


Co chystáme

Jak na založení firemní stránky na LinkedIn?
Vytvořte si firemní stránku na LinkedInu jako od profíka! Přihlaste se na on-line webinář a získejte návod krok za krokem, jak si založíte a vytuníte profi stránku na této sociální síti pro prezentaci vaší firmy nebo značky. Akce se uskuteční 10.12.

To mě zajímá