Aktuální informace pro podnikatele k dopadu Covid-19

Nejvyšší správní soud dnes zrušil aktuálně platná omezení v restauracích, hernách a kasinech. Podle soudu pandemický zákon umožňuje omezit obchod a služby, ale nikoliv zakázat jejich provoz, a to ani prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti. Rozhodnutí soudu ale nebude mít bezprostřední dopad. V platnost vstoupí až dnem právní moci rozsudku, tedy po vypracování odůvodnění a po doručení.

Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19. Dosud se uznávalo jen dokončené očkování. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

S jednou dávkou tak budou moci lidé nově např. na zahrádku restaurace, jejíž návštěva je možná pouze s testem, po prodělání nemoci nebo po očkování. Zahrádky se zákazníkům zpřístupnily od pondělní 17. května. Dodržování pravidel kontroluje hygiena nebo policie. 

Kabinet dnes také prodloužil dobu, po kterou je člověk oficiálně chráněn po prodělání covidu, a to z 90 na 180 dnů.

Od příštího týdne se do škol mohou vrátit středoškoláci, ve všech krajích se zruší rotační výuka pro druhé stupně základních škol a nižší ročníky gymnázií. Vláda zároveň od 24. května umožní provoz hotelů, které nabídnou plnou kapacitu. 

Od pondělí 24. května se veřejnosti zpřístupní také kulturní a společenské akceUvnitř se jich bude moci účastnit až 500 lidí, venku pak 1 000. Kabinet uvolnil také pravidla pro vnitřní sportoviště, kde se bude moci společnému pohybu věnovat až 12 osob najednou. Od 12. června vláda plánuje otevření vnitřních prostorů restaurací.

Venkovní bazény a koupaliště by se podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové mohly otevřít v pondělí 31. květnaVnitřní bazény a wellness se pak lidem  zpřístupní 14. června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace v ČR. Šestý balíček rozvolňování se začne připravovat v pondělí, uvedla dnes hlavní hygienička.  

očkováním ve firmách stát počítá až s otevřením věkové hranice nad 16 let, řekl dnes ministr zdravotnictví Arenberger. Podmínkou bude dostatek zásob vakcín. Umožnit firmám očkovat zaměstnance chce Hospodářská komora. Přibývá totiž podniků, které nabízejí státu, že zorganizují firemní očkování proti covid-19. Vakcinační metodiku Hospodářská komora sestavila v dubnu.

Připomínáme, že ochranné pomůcky, antigenní testy, dezinfekční zařízení a moderní technologie k prevenci proti šíření onemocnění covid-19 na pracovištích mohou firmy pořizovat od partnerů Hospodářské komory v burze nabídek.

Aktuální informace ZDE


Přeshraniční pohyb po Evropě – aktuální informace

Od 19. května nemusí cestující z ČR a mnoha dalších evropských zemí po příjezdu do Rakouska do desetidenní karantény. Cestovatelům stačí doklad o očkování proti covidu-19, nebo negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci. Výjimky dosud platily pouze pro pendlery a obchodní cesty, nově tak do Rakouska mohou i turisté.


Volby 2021 – Stát v elektronizaci zaspal

Podnikatelé a experti na elektronizaci státu a moderní digitální, proklientsky orientované služby na předvolební debatě na půdě Hospodářské komory v pražském Florentinu poukázali na paradox, že stát před deseti lety vybudoval technologickou základnu nezbytnou pro modernizaci veřejných služeb v takové architektuře, bezpečnosti a kvalitě, jakou v té době neměl žádný jiný evropský stát, přesto ale od té doby není schopen úspěšnější modernizace a občanům zpřístupnit veřejné služby tak, jak by potřebovali.

Další informace zde


Národní plán obnovy nedostatečně zohlednil potřeby podnikatelů

Národní plán obnovy, kterým chce EU v příštích letech pomoci ekonomikám členských zemí z koronavirové krize, vláda schválila bez vypořádání většiny připomínek Hospodářské komory. Ta přitom k materiálu zaslala ministerstvu průmyslu a obchodu celkem 92 výhrad. 

Podrobnosti zde


Tajemník Úřadu HK ČR Tomáš Vrbík navštěvuje komory v regionech

Aktuální situaci českých firem v souvislosti s pandemií covidu-19 a uzávěrou ekonomiky během svých cest po českých regionech mapuje tajemník Úřadu Hospodářské komory Tomáš Vrbík. Podněty od komor a podnikatelů v regionech Hospodářská komora využije při jednáních s vládou o podpoře firem po koronavirové pandemii. V průběhu dubna a května Tomáš Vrbík navštívil severní a jižní Moravu, Vysočinu, východní Čechy i západočeské regiony a jižní Čechy. Na přelomu května a června zavítá do Středočeského a Libereckého kraje.

Hospodářská komora eviduje značný zájem podnikatelů a firem o odborné poradenství, zejména pak v souvislosti s koronavirovou pandemií a jejími dopady na byznys. Podnikatelé se proto mohou obracet na bezplatnou poradnu, kterou Hospodářská komora provozuje ve spolupráci se svými partnery. Poradna je dostupná ZDE

Detaily zde


Vladimír Dlouhý jednal se šéfy evropským komor o ekonomické budoucnosti

Český HDP by se měl v průběhu letošního roku vrátit k solidnímu růstu. Ekonomický výhled pro následujících 12 měsíců diskutoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý se svými protějšky ze čtyř evropských států. Online meetingu pořádaného Rakouskou hospodářskou komorou se zúčastnili prezidenti podnikatelských svazů z ČR, Rakouska, Chorvatska, Srbska a Slovinska. 


Komora prosazuje novelu autorského zákona

vyváženější podmínky v online prostředí se má zasadit novela autorského zákona, která v českém právním řádu doplní zastaralou právní úpravu, která překotný rozvoj informačních technologií nezohledňovala. Podle Hospodářské komory je v zájmu rozvoje kultury a kreativního průmyslu nutné vyvinout tlak na to, aby provozovatelé různých typů uložišť, domén, platforem, aplikací apod. sami šířili předměty autorskoprávní ochrany pouze legálním způsobem po dohodě s majiteli práv

Více zde


Komora+: Přinese nová emisní norma konec spalovacích motorů?

Aktuálně platnou emisní normu Euro 6/VI by měla podle Evropské komise už v roce 2025 nahradit norma nová, a to mnohem přísnější. V říjnu minulého roku se na veřejnosti objevily první kontury připravované Euro 7, podle kterých by automobilky už za čtyři roky v podstatě nemohly prodávat nové automobily či dodávky s klasickým spalovacím motorem. Dle posledních informací by návrh nemusel být nakonec tak drastický, riziko však zažehnáno rozhodně není. Čtěte na webu Komora+.


Úspěchy Hospodářské komory v roce 2020

Hospodářská komora přináší tradiční přehled úspěchů, tentokrát za rok 2020 – ať již v oblasti legislativy, podpory podnikatelů, nebo zahraničních aktivit. Příkladem takového úspěchu je zavedení stravenkového paušálu od ledna 2021. Díky němu mají dnes podnikatelé méně administrativy, která je obvykle spojená s papírovými stravenkami.

Přehled všech vybraných úspěchů zde


Online B2B setkání se zahraničními firmami

Hospodářská komora chystá další online setkání se hraničními podnikateli. Akce zpřístupňuje firmám jednání s potenciálními obchodními partnery a nové byznysové příležitosti. 25. až 25. května se Komora zaměří na Ukrajinu, od 26. do 27. května pak na Ivanovskou oblast v Rusku


Online seminář Hospodářské komory

Inovujte nebo to zabalte! Z cyklu Dělejte moderní marketing s profíkem z Red Bullu i s malým rozpočtem

V ČR je mnoho úžasných firem, se skvělými produkty a službami. Bohužel až příliš často nevyužívají svůj potenciál. Jak vyhrát už nyní díky exponenciální budoucnosti a novým technologiím u zákazníků i na pracovním trhu? Využijte skvělé příležitosti a získejte know-how od marketingového profesionála Milana Formánka, který pracoval 14 let v Red Bull marketingu, školil a konzultoval pro více než 500 organizací. Akce proběhne 3. června.

Více podrobností zde